Naprawa dylatacji płyty dennej - SW Dąbie, Kraków 2013

OPIS REALIZACJI

 

  • Nazwa roboty : „Naprawa dylatacji płyty dennej jazu w światłach nr 2 i nr 3 na SW Dąbie, m. Kraków, pow. krakowski, woj. małopolskie”
  • Inwestor : Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ul. Marszałka J. Piłsudskiego 22, 31-109 Kraków
  • Generalny Wykonawca : SOLEY Sp. z o. o. ul. Przemysłowa 33, 32-083 Balice
  • Projektant : Forex s.c.
  • Termin realizacji : listopad 2013 – grudzień 2013r.
  • Opis zadania/projektu : Przedmiotem zadania jest naprawa dylatacji płyty dennej jazu w światłach nr 2 i nr 3, stopień wodny Dąbie na rzece Wiśle w Krakowie Łączna długość przewidzianych do naprawy dylatacji to 22,7mb, na co składają się 4 dylatacje (po dwie na światło) od strony wody górnej, oraz 4 dylatacje od strony wody dolnej.  
    Projekt przewiduje rozkucie i usunięcie betonów starych zerodowanych dylatacji i odtworzenie ich w warunkach prac podwodnych. Zbrojenie prętami żebrowanymi ϕ16 oraz ϕ12. Betonowanie betonem klasy C30/37 z dodatkami umożliwiającymi wiązanie pod wodą. Do zadania należało również odwodnienie i „utrzymanie na  sucho” obu świateł jazu w celu kontroli poprawności wykonania robót, dodatkowych badań związanych z osiadaniem obiektu,  odwiercenie do badań rdzeni z betonów płyty dennej (grubość ok. 3m). 
  • Warunki wodno-terenowe: Zbudowany w latach 1957-1961 obiekt składa się z jazu o pięciu przęsłach zamykanych zasuwami płaskimi z klapą lodową – znajdujących się w środkowej części rzeki, na lewym brzegu znajduje się śluza, na prawym brzegu zlokalizowana jest przepławka dla ryb oraz elektrownia wodna.
    Prace prowadzone były z pokładu barki zacumowanej przy filarach. Głębokość wody na stanowisku górnym oscyluje w granicach 6 m, natomiast na stanowisku dolnym to ok 2m.  Dylatacje jako część uszczelnienia płyty dennej odgrywają dużą rolę zwłaszcza przy zakładaniu zastawek remontowych. Stan przed remontem, wyerodowany beton belek dociążających dylatację uniemożliwiał odwodnienie przestrzeni niecki wypadowej.
  • Rozwiązania projektowe: Do zakresu naszych prac należało:
    1. Zadaniem podstawowym była reprofilacja belek dociążających na dylatacjach przelewu nr 2 i nr3.
    Należało przede wszystkim usunąć pozostałości starej belki tj. używając sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego rozkuć beton, rozciąć zbrojenia oraz usunąć gruz.
    W powstałych w ten sposób korytach o przekroju prostokątnym, nawiercono gniazda pod kotwy z pręta żebrowanego ϕ16mm. Zbrojenie podłużne stanowiły pręty ϕ12mm.
    Betonowanie betonem C30/37 z dodatkami umożliwiającymi wiązanie pod wodą.
    W przekroju zastawek remontowych wbetonowano stalowe elementy jako uzupełnienie okucia progu.   
    2. Odwodnienie przestrzeni niecki wypadowej polegało na założeniu zastawek remontowych od strony wody górnej. Od strony wody dolnej zainstalowanie 5 kozłów oraz 300 szt. iglic, po doszczelnieniu zamknięć remontowych odpompowano wodę.
    3. W wyniku udanej reprofilacji możliwe stało się całkowite odwodnienie niecki wypadowej. Wykorzystano to do przeprowadzenia szeregu pomiarów inaczej niemożliwych do wykonania.
    - dokonano geodezyjnego pomiaru osiadań filarów w stosunku do poziomu płyty dennej, bezpośrednio na progu oraz końcu niecki wypadowej.
    - odwiercono szereg rdzeni ϕ100 z płyty dennej o grubości 3m, posłużą one do dalszych analiz,
    -  dokonano sondowania gruntu pod płytą celem zbadanie stopnia zagęszczenia gruntu, pobrano również fragment materaca iłowego z przestrzeni pod płytą. 

 

 

GALERIA

 Dąbie, Kraków  Dąbie, Kraków  Dąbie, Kraków
 Dąbie, Kraków   

Jesteśmy członkiem
pzwf-png

BSI - Management System

Jesteśmy certyfikowani przez BSI

 

 SoleySoley Spółka z O.O.

  ul. Przemysłowa 33, 
32 - 083 Balice k. Krakowa

tel/fax
(012) 638 03 50, 636 12 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.